Jak się chronić przed hałasem przemysłowym?

Nadmierna ekspozycja na hałas niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz, po dłuższym czasie, również na zdrowie. Istnieją jednak liczne i skuteczne środki ochrony przed hałasem, w tym również hałasem przemysłowym, które warto wykorzystać, by lepiej zadbać o siebie w miejscu pracy!


W tym artykule przybliżamy temat hałasu przemysłowego oraz jego norm i podpowiadamy, w jaki sposób chronić się przed hałasem.

Definicja hałasu przemysłowego

Jak podaje definicja, hałas przemysłowy to różnego rodzaju niepożądane, uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet szkodliwe dla człowieka i jego samopoczucia oraz zdrowia drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, które za pośrednictwem powietrza oddziałują – często w negatywny sposób – na zmysły i organizm człowieka.


Jakie efekty daje nadmierna ekspozycja na hałas? Po otrzymaniu sporej dawki takiego bodźca możemy czuć się rozdrażnieni, a w dłuższej perspektywie może to spowodować uszkodzenie słuchu.

Normy i przykłady hałasu w przemyśle

Trudno jest całkowicie i ostatecznie wyeliminować hałas z naszego życia, gdyż jesteśmy na niego narażeni zarówno w obiektach użytku publicznego, na przykład w galeriach handlowych, jak i nierzadko w miejscu pracy.


Hałas generują różnego rodzaju maszyny, urządzenia i procesy technologiczne. Do kolejnych źródeł hałasu możemy zaliczyć również wentylatory i klimatyzatory oraz urządzenia nagłaśniające, spotykane przede wszystkim w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych. Hałas jest obecny również w naszych domach, gdzie na ogół korzystamy z różnych urządzeń elektronicznych.


Jaki poziom hałasu jest dopuszczalny? Kwestia ta nie jest dokładnie sformułowana w polskim prawie. Przyjmuje się jednak, że obowiązkowa ochrona słuchu nie jest konieczna w przypadku hałasu nieprzekraczającego poziomu 85 dB. Wartość ta odnosi się do tygodnia ośmiogodzinnej pracy.


Ponieważ hałas niesie za sobą szereg psychospołecznych zagrożeń dla każdego człowieka i jest realnie związany z ryzykiem ubytków słuchu, kwestia właściwych pomiarów hałasu przemysłowego jest bardzo ważna, a wręcz kluczowa. Nie należy to jednak do najprostszych zadań.


Na ogół zajmują się tym wyspecjalizowane w temacie firmy, które mierzą poziom hałasu zarówno przy samych urządzeniach, które emitują dźwięk, jak i w środowisku, które je otacza.


Redukcja hałasu przeprowadzana jest na podstawie szacunkowych obliczeń, jakie wykonuje się jeszcze przed zainstalowaniem maszyn w określonym miejscu. Po zamontowaniu dokonuje się pomiaru, który ma za zadanie sprawdzić, czy urządzenie działa w sposób poprawny.

Każdego dnia towarzyszą nam dźwięki o mniejszym i większym natężeniu. Generują je środki transportu oraz maszyny w halach fabrycznych i na budowach. Nawet we własnym domu nie czeka na nas cisza. Pralka, urządzenia kuchenne, radia, telewizory i inne sprzęty również wydają mniej lub bardziej uciążliwe odgłosy.


W takich warunkach trudno o odpoczynek, a nieustanny zgiełk nie wpływa dobrze ani na nasze samopoczucie, ani zdrowie. Nie możemy całkowicie pozbyć się niechcianych dźwięków z otoczenia, jednak istnieje wiele sposobów na redukcję hałasu przemysłowego.


Oto kilka z nich:

  • telewizory, radia i tym podobne urządzenia należy ustawiać na niskie poziomy głośności;
  • w samochodach i maszynach, które cechują się głośną pracą, warto zamontować tłumiki;
  • przy budowie domów należy stosować materiały dźwiękoizolacyjne i dźwiękoszczelne; podwójne szyby pozwolą nam stłumić zewnętrzne hałasy;
  • urządzenia mechaniczne generujące hałas w środowisku pracy powinno się – w miarę możliwości – umieszczać w osobnych pomieszczeniach. Jest to metoda walki z hałasem w halach produkcyjnych;
  • osoby, które są zatrudnione na stanowiskach w pomieszczeniach z hałaśliwymi urządzeniami, muszą m.in przestrzegać ograniczeń czasu pracy oraz przerw w pracy, a także stosować środki ochrony indywidualnej, jak na przykład ochronniki słuchu, czyli np. nauszniki przeciwhałasowe lub wkładki przeciwhałasowe.


Poza tym, zwłaszcza w przypadku firm czy hal, warto zadbać o odpowiednie rozwiązania techniczne zgodne z wymogami bhp już na etapie projektowania, takie jak przegrody czy kabiny. Wdrożenie nowoczesnych udogodnień pomoże w znacznym ograniczeniu emisji hałasu.


Trzeba również dodać, że wymóg walki z hałasem w pracy jest podyktowany rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. Zgodnie z ustawą pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom odpowiednich środków ochrony indywidualnej oraz przestrzegania norm dotyczących poziomu hałasu i drgań.


W Wenga doskonale wiemy, jak ważny dla zdrowia i samopoczucia jest komfort akustyczny. Potrafimy również skutecznie walczyć z hałasem - zwłaszcza tym w miejscu pracy, np. na halach produkcyjnych.


Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych i w pełni kompleksowych usług obejmujących środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, które skutecznie poprawią jakość pracy zatrudnionych osób.


Naszym klientom oferujemy projekt, produkcję i montaż rozwiązań zmniejszających emisję dźwięków. W ofercie posiadamy 2 typy tłumików hałasu: tłumiki wydmuchu pary wodnej oraz tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza. Służymy również fachowym doradztwem na każdym etapie prac, aby jak najlepiej sprostać potrzebom i oczekiwaniom Klientów.




Zapraszamy do współpracy

ZPU "W-EN-GA" W. Kosek
Telefon: +48 509 455 562
Telefon: +48 510 168 581
T. Stacjonarny: +48 (33) 842 48 54
Email: wenga1@interia.pl
Adres: ul. Sadowa 9
32-600 Oświęcim
Tłumiki hałasu