Jak się chronić przed hałasem przemysłowym?

Choć hałas jest pojęciem dość względnym, zależącym od tego, jak dana jednostka postrzega konkretne dźwięki oraz ich natężenie, jeden jego aspekt nie ulega zmianie: jest on irytujący. Może nam przeszkadzać nie tylko nocą albo po ciężkim dniu pracy, ale również wtedy, gdy nie robimy niczego konkretnego – to po prostu męczące, szczególnie na dłuższą metę.


Źle wpływa na nasze samopoczucie oraz, po dłuższym czasie, i na zdrowie. Istnieją jednak liczne i skuteczne sposoby ochrony przed hałasem przemysłowym, które warto wykorzystać, by żyć w ciszy, zdrowiu i spokoju. Przybliżamy temat hałasu przemysłowego oraz jego norm i podpowiadamy, w jaki sposób z nim walczyć.

Definicja hałasu przemysłowego

Jak podaje definicja, hałas przemysłowy to różnego rodzaju niepożądane, uciążliwe, a w niektórych przypadkach nawet szkodliwe dla człowieka i jego samopoczucia oraz zdrowia drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, które za pośrednictwem powietrza oddziałują – nierzadko w sposób zły – na zmysły i organizm człowieka. Taki hałas wpływa bardzo niekorzystnie na koncentrację i znacząco utrudnia odpoczynek, czasem nawet we własnym domu. W konsekwencji może odbijać się na naszym zdrowiu oraz wydajności w pracy i innych dziedzinach życia codziennego i społecznego.


W związku z powyższym, nie ulega wątpliwości, że hałas przemysłowy mocno wpływa na nasz komfort – niestety w sposób bardzo niekorzystny. Czujemy się rozdrażnieni i zirytowani, co odbija się na naszym zdrowiu i relacjach z bliskimi oraz osobami w pracy czy szkole. Ludzie często skarżą się na hałas przemysłowy w przestrzeni publicznej. Nic dziwnego – ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska określa hałas jako zanieczyszczenie środowiska. Na mocy owej ustawy, hałas ten może być traktowany w taki sam sposób, jak zanieczyszczanie gleby lub powietrza. Mamy więc prawo oraz możliwości zwalczania go lub redukowania w taki sposób, by nie przeszkadzał nam w życiu codziennym.

Normy i przykłady hałasu w przemyśle

Trudno jest całkowicie i ostatecznie wyeliminować hałas przemysłowy z naszego życia, gdyż jest on dostępny w różnego rodzaju obiektach użytku publicznego, na przykład w galeriach handlowych. To różnego rodzaju maszyny, urządzenia, czy procesy technologiczne. Do kolejnych źródeł hałasu przemysłowego możemy zaliczyć również wentylatory i klimatyzatory oraz urządzenia nagłaśniające, spotykane przede wszystkim w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych. Tego typu hałas jest obecny również w naszych domach, gdzie na ogół nie szczędzimy sobie obecności urządzeń elektronicznych. Trudno jest jednoznacznie określić jedną, sztywną normę dla poziomu hałasu, gdyż kwestia ta nie jest dokładnie sformułowana w polskim prawie. Przyjmuje się jednak, że obowiązkowa ochrona słuchu nie jest konieczna w przypadku hałasu nieprzekraczającego poziomu 85 dB. Wartość ta odnosi się do tygodnia ośmiogodzinnej pracy.


Ponieważ hałas niesie za sobą szereg psychospołecznych zagrożeń u każdego człowieka, kwestia właściwych pomiarów hałasu przemysłowego jest bardzo ważna, a wręcz kluczowa. Nie należy to jednak do najprostszych zadań, które może wykonać każdy laik. Na ogół zajmują się tym wyspecjalizowane w temacie firmy, które mierzą poziom hałasu zarówno przy samych urządzeniach, które emitują dźwięk, jak i w środowisku, które je otacza. Redukcja hałasu przemysłowego dobierana jest na podstawie szacunkowych obliczeń, jakie przeprowadza się jeszcze przed zainstalowaniem maszyn w określonym miejscu. Po zamontowaniu dokonuje się pomiaru, który ma za zadanie sprawdzić, czy urządzenie działa w sposób właściwy i poprawny.

Postęp technologii przyniósł cywilizacji szereg korzyści, ale również wiele złych rzeczy. Wprowadził w nasze życia sporo zamieszania, przed którym właściwie nie ma dokąd uciec. Każdego dnia towarzyszą nam różne mniejsze i większe hałasy – środki transportu (samochody, autobusy, tramwaje, samoloty), maszyny w fabrykach i na budowach. Nawet we własnym domu nie czeka na nas cisza: pralka, urządzenia kuchenne, radia, telewizory i inne sprzęty również wydają mniej lub bardziej uciążliwe odgłosy. Nie możemy więc odpocząć tak naprawdę nigdzie, a stały zgiełk nie wpływa dobrze ani na nasze samopoczucie, ani zdrowie. Walka z hałasem przemysłowym to jedno z działań mających na celu ochronę środowiska. Nie możemy całkowicie pozbyć się niechcianych dźwięków z otoczenia, jednak istnieje wiele sposobów na redukcję hałasu przemysłowego.


Oto kilka z nich:

  • telewizory, radia i tym podobne urządzenia należy ustawiać na niskie poziomy głośności;
  • do samochodów i maszyn, które cechują się głośną pracą, warto zamontować tłumiki;
  • przy budowie domów należy stosować materiały dźwiękoszczelne; podwójne szyby pozwolą nam stłumić zewnętrzne hałasy;
  • urządzenia mechaniczne generujące hałas powinno się – w miarę możliwości – umieszczać w osobnych pomieszczeniach;
  • osoby, które pracują w pomieszczeniu z hałaśliwymi urządzeniami, muszą posiadać ograniczenia czasowe i wyposażenie ochronne.


Zachęcamy do skorzystania z naszych profesjonalnych i w pełni kompleksowych usług obejmującej projekt, produkcję i montaż. W ofercie posiadamy 2 typy tłumików hałasu: tłumiki wydmychu pary wodnej oraz tłumiki hałasu wydmuchu sprężonego powietrza. Świadczymy fachowym doradztwem na każdym etapie prac, aby jak najlepiej sprostać potrzebom i oczekiwaniom Klientów, zlecających nam wykonanie tłumika hałasu.
Zapraszamy do współpracy

ZPU "W-EN-GA" W. Kosek
Telefon: +48 509 455 562
Telefon: +48 510 168 581
T. Stacjonarny: +48 (33) 842 48 54
Email: wenga1@interia.pl
Adres: ul. Sadowa 9
32-600 Oświęcim
Tłumiki hałasu